S čím vám poradíme?

Hledaný výraz proleze všechny katogorie, produkty, dokumenty a články. Pokud znáte kód produktu, můžete rovnou nakoupit.
 

Jak vybrat povrch dlažby

4 základní rady, jak vybrat vhodný povrch venkovní dlažby

Jak vybrat povrch dlažby

Co myslíte – můžete použít stejný povrch dlažby na příjezdovou cestu, zahradní chodník, terasu nebo k bazénu? Teoreticky samozřejmě ano. Jestli ale chcete, aby dlažba vždy dobře vypadala, dlouho vydržela a byla bezpečná, musíte její povrch dobře vybírat.

Pokud teď čekáte univerzální poučku, jaký povrch dlažby je nejlepší, musíme vás bohužel zklamat. Nic takového neexistuje. Přesto je několik tipů, které vám výběr usnadní.

Rada č. 1: Dlažba musí ladit s okolím

Jednou z prvních věcí, kterou většina lidí u dlažby řeší, je vzhled. Netýká se to jen barev, ale i povrchu. Je totiž rozdíl, jestli hledáte betonovou dlažbu k právě zrekonstruované venkovské chalupě nebo na terasu moderní vily. Zatímco k vesnickým stavením se hodí například ostařený povrch evokující původní dlažbu, na nové terase většinou oceníte spíš lakovaný povrch zvýrazňující barvy.Promyslete si proto, kde přesně dlažba bude a jak by měla vypadat, aby co nejpřirozeněji zapadla do okolí.

Rada č. 2: Dbejte na odolnost – zejména na terase

Každý chce, aby mu dlažba vydržela v perfektním stavu co nejdéle. Jsou ale místa, kde můžete udělat určitý kompromis. A nemusíte připlácet za to nejlepší ošetření. Pokud vám například při vystupování z auta vypadne telefon a odštípne roh dlaždice v garáži nebo u parkovacího stání není to takový problém, jako když se vám to stane uprostřed terasy, na kterou vodíte návštěvy.

V případě užitkových ploch a podlah si tak vystačíte se standardním povrchem nebo se základním lakováním. Na místa, kde si chcete užít příjemné posezení u kávy, ale raději využijte lakovaný povrch vytvrzený UV zářením. Zaručuje maximální odolnost, a pokud se na dlažbě objeví škrábance, opravíte je speciální politurou.

Venkovní dlažba musí také odolat mrazu a povětrnostním podmínkám. Veškerá dlažba BEST je proto mrazuvzdorná a neublíží jí ani chemické rozmrazovače. A když sáhnete po lakované dlažbě vytvrzené UV zářením, odolnost proti povětrnostním podmínkám ještě zvýšíte.

Rada č. 3: Pozor na uklouznutí!

Asi nikdo nechce mít venku dlažbu, která se i po lehké přeháňce promění v kluziště. Proto jsou všechny dlažby BEST v nejvyšší protiskluzové třídě podle ČSN 72 5191, tedy T4 – velmi bezpečné. Ani za vlhka se tak nemusíte bát uklouznutí. Přesto byste do míst, kde bývá často mokro, měli raději použít dlaždice s hrubším povrchem. Tedy například s tryskaným či vymývaným. Taková dlažba se hodí například k bazénům.

Rada č. 4: Rychlý úklid ocení každý

Veškerá venkovní dlažba BEST obsahuje vodoodpudivou a utěsňující příměs. Proto ji snadno očistíte prakticky od jakékoliv běžné špíny.

Jenže co například skvrny od oleje nebo od uhlíků z grilu? S těmi to může být horší. Do míst, kde taková špína hrozí, proto zvolte dlažbu s lakovaným povrchem vytvrzeným UV zářením. I nejagresivnější nečistoty tak zůstanou na povrchu. Snadno je vyčistíte například opláchnutím tlakovou vodou a nemusíte se k čištění ani ohýbat.

Základním vodítkem je umístění dlažby

Zjednodušeně se tedy dá říct, že povrch dlažby musíte přizpůsobit místu použití. Například:

  • Na terasy jsou ideální lakované povrchy ošetřené UV zářením, které dobře vypadají, jsou vysoce odolné a snadno je vyčistíte.
  • Okolo bazénů oceníte dlažbu s vymývaným či tryskaným povrchem, která má ty nejlepší protiskluzové vlastnosti.
  • Na zápraží u chalupy oceníte ostařený povrch, které podtrhne vzhled stavby.
  • A u parkovacího stání si vystačíte i se zámkovou dažbou se standardním povrchem.